See Inkeri on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "inkeri"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "inkerikko"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "inkeriläinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "inkeroinen"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Ingria"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
}
],
"etymology_text": "Derived from *Inger, the name of the river Inkere; see it for more. According to folk etymology, named after Ingegerd Olofsdotter of Sweden, who was supposedly given the Ingrian lands as a marriage gift.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeristänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkeriksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inkeri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inkeri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inker",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "43 15 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 9 40",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Ingria"
],
"id": "en-Inkeri-fi-name-mKfcu8Oa",
"links": [
[
"Ingria",
"Ingria"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "Inkerinmaa"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "24 55 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "15 71 15",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "43 15 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "Inkerinmaa"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "inkerinsuomalainen"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "compounds",
"word": "inkerinsuomi"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Inkeri-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkeri/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋk̟e̞ri]"
},
{
"rhymes": "-iŋkeri"
}
],
"wikipedia": [
"Ingegerd Olofsdotter of Sweden"
],
"word": "Inkeri"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "name"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "non",
"3": "Ingiríðr"
},
"expansion": "Old Norse Ingiríðr",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "Ingrid"
},
"expansion": "English Ingrid",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Old Norse Ingiríðr, akin to English Ingrid.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeristänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkeriksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inkeri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inkeri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inker",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "43 15 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "Inkeri, the lovely maiden, / betrothed already in the crib, / Lalmanti, the great knight, / laid his hand on the cradle.",
"ref": "1840, Kanteletar, 3:9, \"Inkerin sulhot\":",
"text": "Inkeri, ihana neito, / varasi vaku’un naia, / Lalmanti, iso ritari, / antoi kättä kätkyelle,",
"translation": "Inkeri, the lovely maiden, / betrothed already in the crib, / Lalmanti, the great knight, / laid his hand on the cradle.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "Inkeri. What for did such a young girl have a name like that? I knew, since I had asked that question.",
"ref": "2007, Esa Sariola, Valtakirja, →ISBN, page 7:",
"text": "Inkeri. Mitä varten niin pienellä tytöllä oli sellainen nimi? Minä tiesin, koska olin kysynyt.",
"translation": "Inkeri. What for did such a young girl have a name like that? I knew, since I had asked that question.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Inkeri-fi-name-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"related": [
{
"word": "Inka"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkeri/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋk̟e̞ri]"
},
{
"rhymes": "-iŋkeri"
}
],
"word": "Inkeri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "Uncertain"
},
"expansion": "Uncertain",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Inkere"
},
"expansion": "Finnish Inkere",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Inkeri"
},
"expansion": "Finnish Inkeri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Uncertain: Possibly named after Ingegerd Olofsdotter of Sweden. Alternatively, from the river Inger (compare Finnish Inkere). Akin to Finnish Inkeri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilöin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerijä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilöjä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilöihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "Inkerilöis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "Inkerist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "Inkerilöist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "Inkerille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "Inkerilöille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "Inkeriil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "Inkerilöil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "Inkerilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "Inkerilöilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "Inkeriks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkeriiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerilöiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerinnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "Inkerilöinnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "Inkerilöin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "Inkerint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "Inkerilöint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Inkeri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"In‧ke‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"In‧ke‧ri"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Geographic and cultural areas of Russia",
"orig": "izh:Geographic and cultural areas of Russia",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "place",
"langcode": "izh",
"name": "Places in Russia",
"orig": "izh:Places in Russia",
"parents": [
"Places"
],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "inkerikko"
},
{
"word": "inkerläin"
},
{
"word": "inkeroin"
}
],
"glosses": [
"Ingria (a region of Russia)"
],
"id": "en-Inkeri-izh-name-0VVLapMd",
"links": [
[
"Ingria",
"Ingria#English"
],
[
"region",
"region"
],
[
"Russia",
"Russia#English"
]
],
"wikipedia": [
"Ingegerd Olofsdotter of Sweden",
"Izhora"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkeri/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈiŋke̞rʲ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈinkeri/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈiŋke̞ri]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-iŋkerʲ"
},
{
"rhymes": "-inkeri"
}
],
"word": "Inkeri"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Old Norse",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iŋkeri",
"Rhymes:Finnish/iŋkeri/3 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "inkeri"
},
{
"word": "inkerikko"
},
{
"word": "inkeriläinen"
},
{
"word": "inkeroinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Inkerinmaa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "inkerinsuomalainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "inkerinsuomi"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Ingria"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
}
],
"etymology_text": "Derived from *Inger, the name of the river Inkere; see it for more. According to folk etymology, named after Ingegerd Olofsdotter of Sweden, who was supposedly given the Ingrian lands as a marriage gift.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeristänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkeriksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inkeri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inkeri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inker",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"glosses": [
"Ingria"
],
"links": [
[
"Ingria",
"Ingria"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "Inkerinmaa"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
"Finnish surnames"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkeri/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋk̟e̞ri]"
},
{
"rhymes": "-iŋkeri"
}
],
"wikipedia": [
"Ingegerd Olofsdotter of Sweden"
],
"word": "Inkeri"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Old Norse",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iŋkeri",
"Rhymes:Finnish/iŋkeri/3 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "name"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "non",
"3": "Ingiríðr"
},
"expansion": "Old Norse Ingiríðr",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "Ingrid"
},
"expansion": "English Ingrid",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Old Norse Ingiríðr, akin to English Ingrid.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeristään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeristänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkeriksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkereiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkereineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkereinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inkeri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inkeri",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inker",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"word": "Inka"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "Inkeri, the lovely maiden, / betrothed already in the crib, / Lalmanti, the great knight, / laid his hand on the cradle.",
"ref": "1840, Kanteletar, 3:9, \"Inkerin sulhot\":",
"text": "Inkeri, ihana neito, / varasi vaku’un naia, / Lalmanti, iso ritari, / antoi kättä kätkyelle,",
"translation": "Inkeri, the lovely maiden, / betrothed already in the crib, / Lalmanti, the great knight, / laid his hand on the cradle.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "Inkeri. What for did such a young girl have a name like that? I knew, since I had asked that question.",
"ref": "2007, Esa Sariola, Valtakirja, →ISBN, page 7:",
"text": "Inkeri. Mitä varten niin pienellä tytöllä oli sellainen nimi? Minä tiesin, koska olin kysynyt.",
"translation": "Inkeri. What for did such a young girl have a name like that? I knew, since I had asked that question.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkeri/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋk̟e̞ri]"
},
{
"rhymes": "-iŋkeri"
}
],
"word": "Inkeri"
}
{
"derived": [
{
"word": "inkerikko"
},
{
"word": "inkerläin"
},
{
"word": "inkeroin"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "Uncertain"
},
"expansion": "Uncertain",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Inkere"
},
"expansion": "Finnish Inkere",
"name": "ncog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Inkeri"
},
"expansion": "Finnish Inkeri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Uncertain: Possibly named after Ingegerd Olofsdotter of Sweden. Alternatively, from the river Inger (compare Finnish Inkere). Akin to Finnish Inkeri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkeri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilöin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerijä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilöjä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkerii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkerilöihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "Inkerilöis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "Inkerist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "Inkerilöist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "Inkerille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "Inkerilöille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "Inkeriil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "Inkerilöil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "Inkerilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "Inkerilöilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "Inkeriks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkeriiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerilöiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "Inkerinnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriinnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "Inkerilöinnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "Inkeriin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "Inkerilöin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "Inkerint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkeriint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "Inkerilöint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Inkeri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"In‧ke‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"In‧ke‧ri"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian proper nouns",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Ingrian terms with unknown etymologies",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/inkeri",
"Rhymes:Ingrian/inkeri/3 syllables",
"Rhymes:Ingrian/iŋkerʲ",
"Rhymes:Ingrian/iŋkerʲ/3 syllables",
"izh:Geographic and cultural areas of Russia",
"izh:Places in Russia"
],
"glosses": [
"Ingria (a region of Russia)"
],
"links": [
[
"Ingria",
"Ingria#English"
],
[
"region",
"region"
],
[
"Russia",
"Russia#English"
]
],
"wikipedia": [
"Ingegerd Olofsdotter of Sweden",
"Izhora"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkeri/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈiŋke̞rʲ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈinkeri/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈiŋke̞ri]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-iŋkerʲ"
},
{
"rhymes": "-inkeri"
}
],
"word": "Inkeri"
}
Download raw JSONL data for Inkeri meaning in All languages combined (49.0kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Inkeri",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Inkeri",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Inkeri",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Inkeri",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.